Mulczer leśny, to maszyna, którą można wykorzystywać w najtrudniejszych warunkach do pracy w lesie. W związku z tym, że urządzenia te są przygotowane do pracy w ciężkich warunkach, charakteryzują się mocną i stabilną konstrukcją. Ponadto mają budowę chroniącą bezpieczeństwo operatora. Zapraszamy po szczegóły!
Charakterystyka i zastosowanie mulczerów
Urządzenia te są wykorzystywane do pracy w lesie przy usuwaniu pozostałości po zrębie drewna, porozrzucanych gałęzi i korzeni, a także do szlifowania pni. Używane są również do oczyszczania zarośli oraz rekultywacji terenów leśnych, działek i upraw. Rekultywacja to odtwarzanie właściwości fizycznych i chemicznych gleby oraz poprawa ukształtowania rzeźby terenu.
Dzięki temu specjalistycznemu sprzętowi możliwe jest szeroko rozumiane mulczowanie terenu, czyli rozdrabnianie roślin na biomasę, aby ochronić glebę przed erozją wodną i wietrzną. Zadaniem tego zabiegu jest również niedopuszczenie do rozwijania się chwastów. Mulczery mogą być konieczne, gdy chcemy przygotować i oczyścić działkę pod budowę.
Spełniają one funkcję zrębkującą i rozdrabniającą wraz z możliwością ładowania rozdrobnionego materiału na przyczepę. Wyróżniamy rozdrabniacze bijakowe, które służą do usuwania krzaków z upraw, pielęgnowania plantacji, czy oczyszczania jej (zwłaszcza pod liniami energetycznymi), do usuwania roślinności lub chwastów z poboczy dróg, rowów albo leśnych dróg. Może także rozdrabniać materiał drzewny.
Podstawowe wyposażenie mulczera to:
- WOM, który jest dopasowany do ciągnika,
- przekładnia kątowa,
- sprzęgło,
- wałki pośrednie,
- łożyska,
- rotor,
- klapa hydrauliczna,
- wykończenie komory rozdrabniania.
Najlżejsze mulczery ważą około 600 kg – bijakowe mogą ważyć nawet 1000 kilogramów. Waga najcięższych sięga nawet do 7000 kg. Ich rodzajów jest bardzo dużo, więc w zależności od zapotrzebowania i terenu, możemy wybrać najbardziej nam odpowiadający sprzęt.